Kada kažemo makete za studente mislimo, naravno, na makete koje štampamo u saradnji sa studentima arhitektonskog fakulteta. Ovo je posebno zanimljiv zadatak u koji se uvijek rado upuštamo, i to ne samo zato što je jedna od članica 3D Platforme upravo – arhitektica.

Jedinstvene forme i konstrukcije ovih maketa predstavljaju pravi izazov za izradu, pa pomoću njih pomjeramo granice i testiramo mogućnosti 3D štampe.

Poznato je da su makete oduvijek bile značajan dio arhitektonskog projektovanja. Međutim, u savremenoj arhitektonskoj praksi, realistični renderi su u velikoj mjeri preuzeli njihovu ulogu.

Uprkos tome što danas postoje brojni softveri koji omogućavaju jasno sagledavanje projektovanih sadržaja i bez fizičkog modela, nove tehnologije poput 3D štampe ponovo stavljaju makete u fokus.

Tokom školovanja na arhitektonskom fakultetu, makete su sastavni dio studentskog izraza, kroz koji se stiču vještine i znanja vezana za trodimenzionalno sagledavanje prostora. Maketarstvo je zanimljivo sa aspekta korišćenja i kombinovanja materijala i tehnika, ali zahtijeva posvećenost, vještinu i vrijeme.

Proces arhitektonskog projektovanja je sam po sebi kompleksan i unaprijeđuje se u skladu sa razvojem tehnologija i potrebama savremenog klijenta. Zbog toga je neizbježno da se i izradi maketa pristupi iz novog ugla, i to već za vrijeme studiranja.

Ovo nije korisno samo sa aspekta uštede vremena, nego je i odlična prilika za sticanje novih vještina, ali i priprema za praksu u arhitektonskim studijima, koji se sve više okreću 3D štampi.

Kad su u pitanju arhitektonske makete, 3D štampa nudi brojne mogućnosti po pitanju izgleda i estetike konačnog proizvoda. Moguće je postići realističan rezultat koji prikazuje detalje, ali i minimalističnu, konceptualnu maketu, kojoj je cilj da naglasi i istakne arhitektonsku formu. Od zadate razmjere zavisi količina detalja koji se prikazuju, ali i vrijeme pripreme i izrade.

Studenti arhitekture najčešće se odlučuju za drugu varijantu i za materijal biraju bijeli PLA filament, kako bi fokus stavili na formu, čime podržavaju poznatu parolu omiljenu većini arhitekata “less is more”.

Ovakav pristup donosi određene olakšice prilikom štampe, poput uštede vremena, jer nema potrebe za promjenom boje filamenta, ali zahtijeva detaljnu pripremu modela, kako bi se postigla maksimalna preciznost konačnog proizvoda, bez prostora za greške, jer se na bijeloj boji vidi i najsitniji detalj.

3D štampa jedne ovakve makete obuhvata nekoliko faza:

  • izrada 3D modela
  • priprema 3D modela za štampu
  • podešavanje parametara za štampu, optimizacija vremena i materijala, uz održavanje kvaliteta
  • proces 3D štampe
  • naknadna obrada koja uključuje skidanje pomoćnog materijala – “supporta”
  • sastavljanje pojedinačnih djelova i sitne prepravke

Studenti pripremaju 3D modele, koje uz našu pomoć koriguju, kako bi konačan proizvod bio zadovoljavajući. Tokom cijelog procesa se upoznajemo sa njihovim projektima, zajedno dolazimo do najboljeg načina za rješavanje eventualnih problema i dijelimo znanje, sve u cilju postizanja što boljeg rezultata.

Jasno je da dinamika ovakvih projekata nalaže da prilikom izrade maketa ne spavamo ni mi ni studenti. Obično smo budni i odgovaramo na upite u tri sata ujutru 🙂 provjeravamo gotove makete i puštamo modele na štampu, kako bi sve bilo spremno na vrijeme.

Ipak, nagrada za naporan radni ritam su njihovi utisci, kao i fotografije koje nam šalju nakon što sve pripreme. Tad nam se učini da smo se vratili u studentske dane i imamo osjećaj da smo i mi predali projekat na fakultetu, pa odlazimo na zasluženo desetočasovno spavanje.